Bezpečnost na koni
Hlavní stránka Zajímavosti Bezpečnost na koni
25.08.2017
Dnešní příspěvek jsme se rozhodli věnovat zejména vám, kterým učarovalo jezdectví a rozhodli jste se tomuto sportu věnovat nebo o tom uvažujete. Bezpečnost je v jezdeckém sportu velké téma a není divu, většina z nás zaregistrovala v médiích nebo ve svém okolí případy ošklivých nehod a pádů z koně. Přesto však zůstává jezdectví a práce s koňmi obecně krásným koníčkem a s trochou prozřetelnosti a rozumným přístupem lze riziko zranění snížit na minimum.
Kde a s kým
První věcí, kterou byste si měli dobře vybrat, je jezdecký klub nebo stáj, kde se budete vy nebo vaše dítko učit jezdit. Ptejte se na doporučení, jeďte se do stáje podívat, promluvte s osobami, které mají výcvik na starosti, nechte se provést po stáji. Výběr jezdeckého klubu přizpůsobte i tomu, jaká máte od ježdění očekávání – jestli vám stačí jen naučit se „sedět na koni“, nebo máte třeba i závodní ambice. Dobrý cvičitel by měl být schopný odhadnout, jakého koně vám může svěřit a má dostatek času se vám během výcvikových hodin věnovat, což předchází vzniku nepředvídatelných (a tedy i potenciálně nebezpečných) situací.
Pokud plánujete pořízení vlastního koně, počítejte i s o něco vyššími náklady na trenéra, který k vám bude dojíždět.
Bezpečnost jezdce
Úplným minimem, co se ochranného vybavení týče, je jezdecká přilba. Ta je sice povinná jen do 18 let věku, ale ani dospělí by bez helmy na koně nikdy sedat neměli, i kdyby se mělo jednat jen o vycházku k sousedům. Dalším ochranným prvkem je bezpečnostní vesta nebo chránič páteře. Vesta je lepší volbou, protože na rozdíl od chrániče páteře (který chrání opravdu pouze páteř) pokrývá i klíční kosti a hrudní koš. Oba doplňky stojí za zvážení zejména u dětí a začínajících jezdců. Nezapomínejte ani na kvalitní boty. S výběrem všech jmenovaných bezpečnostních prvků vám rádi poradí ve specializovaných prodejnách. Při jízdě za zhoršených podmínek viditelnosti nezapomínejte na reflexní prvky, které si můžete umístit na paže, na nohy i na přilbu.
Bezpečnost koně
Tato část by se dala popsat velmi obsáhle, ale pokud se omezíme pouze na bezpečnost ve vztahu k ježdění, tak platí: koně před jízdou vždy dobře vyhřebelcujte a zkontrolujte jeho zdravotní stav. Všímejte si případných změn v chování, kulhání, zranění i drobných oděrek (zejména na nohách nebo v oblasti sedla), zkontrolujte kopyta a podkovy. Po nasedlání a nauzdění se ujistěte, že výstroj koni dobře padne, nikde ho nedře ani není povolená. Než vyrazíte do terénu nebo na jízdárnu, prozkoumejte terén a zeptejte se sami sebe, zda jste schopni ho vy i váš kůň zvládnout (v opačném případě může být alternativou krytá jízdárna, pokud je k dispozici, nebo opracování koně pouze na ruce, případně i odložení práce). Pokud je to možné, snažte se vyhýbat potenciálně rizikovým místům, jako jsou místa rušné dopravy (obzvlášť, pokud kůň není na dopravní ruch příliš zvyklý), v zimě zledovatělé plochy, železniční přejezdy, větší koncentrace jiných koní a podobně.
Ani u koně nezapomínejte na reflexní prvky, které jsou k dostání buď v podobě bederních dek a podsedlových deček nebo různě velkých pásků, který se připnou na nohy a na uzdečku.
Kvalitní výstroj nade vše
Doba je dnes s ohledem na bezpečností prvky velmi pokročilá. Za zmínku určitě stojí bezpečností třmeny, které by ve vaší výbavě také neměly chybět. Princip spočívá většinou v tom, že část kovového oblouku třmenu je nahrazena silnou gumou, která se v případě pádu a zaháknutí nohy vyvleče nebo přetrhne, nebo výklopným dílcem, který stejným způsobem brání uvíznutí nohy ve třmenu. Je však potřeba pravidelně kontrolovat i ostatní součásti výstroje, zda nejsou poškozené, natržené nebo dokonce přetržené.
Pamatujte, že i zde platí, že „ve dvou se to lépe táhne“ a z důvodu bezpečnosti je vždy lepší jezdit do terénu i na trénink alespoň s jedním parťákem. Stejně tak je doporučitelné mít s sebou pro případ nouze i malé balení dezinfekce, krytí na rány a hojivou mast. Vyzkoušejte třeba ověřenou mast Alaptid, která má téměř kapesní velikost :-)