Choulostivý problém psů
Hlavní stránka Zajímavosti Choulostivý problém psů
27.09.2017
Do ordinace veterinárního lékaře často přicházejí majitelé psů s tím, že jejich pes „sáňkuje“ nebo „si vozí zadek“. O co se vlastně jedná? Příčin takového chování může být samozřejmě více, ale nejčastěji se jedná o problém s paranálními žlázami.
Uložení a funkce žláz
U psů i u koček se v okolí řitního otvoru vyskytují dva typy žláz:
- Paranální žlázy (váčky).
- Cirkumanaální žlázy.
V případně prvně uvedených se jedná o párový orgán – kožní vychlípeninu, váčky jsou uložené přibližně v poloze číslic 4 a 8 (podle ciferníku hodin) mezi vnitřním a vnějším análním svěračem. Tyto pachové žlázy mají různou velikost (většinou však kolem 1 cm), produkují silně páchnoucí sekret, který zvířatům slouží ke komunikaci. Za normálních okolností je sekret tekutý a vylučuje se se stolicí, nebo i při stresové situaci.
Cirkumanální žlázy jsou modifikované mazové žlázy. Jsou výrazně menší, jejich počet může být až několik desítek a nachází se rozptýlené po celém obvodu řitního otvoru.
Co se může zvrtnout a jak to poznám?
Nejčastějším zdravotní komplikací paranálních váčků je jejich přeplnění – impakce. K tomu dochází, když nastane problém s jejich vyprazdňováním, nejčastěji při zácpě, málo časté nebo řídké stolici, svou roli může hrát i nedostatek pohybu. Sekret ve žlázkách se postupně zmnožuje a houstne, což je zpravidla provázeno i zánětem. Sekret se nakonec zahustí natolik, že zcela ucpe vývod a bez ošetření dojde k prasknutí žlázky nebo i tvorbě píštělí. Tento stav je pro psa zpočátku nepříjemný, se stupňující se intenzitou zánětu je pak i velmi bolestivý a pes může vykazovat i systémové příznaky (horčeka, nechutenství, apatie apod.).
Takto postižený pes na své trápení nejčastěji upozorní tím, že si intenzivně olizuje postiženou část těla a přilehlé okolí a „sáňkuje“ (jezdí zadkem po zemi), někdy i více zapáchá.
Řešení
Pokud u svého psa pozorujete podobné příznaky, vždy s ním raději navštivte svého veterinárního lékaře. Ten se nejspíš nejdříve pokusí sekret manuálně vyprázdnit, případně provede (i opakovaně) výplach postižené žlázky a rozhodně o podávání léků a další návštěvě. Pokud již došlo k ruptuře (prasknutí váčku), je potřeba se k této lézi chovat jako k jakékoli jiné ráně, což může vyžadovat i podávání celkových antibiotik, ochranný límec, pravidelné výplachy s desinfekcí apod. V indikovaných případech je nutné přistoupit k chirurgickému řešení.
Postižení bývají především psi, u koček je tento problém pozorován jen ojediněle. Predisponovaná jsou malá plemena psů.
Prevence
Pokud je váš pes na tento problém náchylný, je na místě chodit s ním na pravidelné kontroly, často se musí sekret manuálně vyprazdňovat několikrát ročně (preventivní vyprazdňování váčků u psů, kteří impakcí netrpí, se však nedoporučuje). V rámci prevence lze také zvýšit podíl vlákniny v krmné dávce. Optimální příjem vitamínů a minerálních látek pomůže vašemu psovi a kočce zajistit také přípravek Vitaplastin Forte od společnosti Bioveta, a.s.