Leptospiróza – infekce, proti které existuje spolehlivá prevence
Hlavní stránka Zajímavosti Leptospiróza – infekce, proti které existuje spolehlivá prevence
25.10.2016
Jelikož se kontakty mezi psy a lidmi velmi zúžily a mizí přirozené bariéry mezi lidmi, v domácnostech chovanými psy a volně žijícími rezervoáry leptospirózy, lze tuto infekci považovat za významnou zoonózu (nemoc přenášenou ze zvířat na člověka). Ročně tato bakteriální infekce postihne milióny lidí na celém světě. V rozvinutých chovatelských zemích stoupá počet psů infikovaných leptospirami a zvýšený výskyt nakažených psů souvisí patrně s šířením nových sérovarů leptospir.
Příznaky
V posledních deseti letech je nejčastějším projevem leptospirózy u psa akutní selhání ledvin. Proto veterinární lékaři zařadili do diagnostického plánu sérologické vyšetření na leptospirózu u všech pacientů, kteří mají příznaky zvýšeného příjmu tekutin a častějšího močení – obvyklé příznaky onemocnění ledvin. Menší procento pacientů je hospitalizováno s příznaky selhání jater nebo s kombinací obou uvedených syndromů. Kromě zvýšeného pití a močení se u psů objevuje apatie, zvracení, příznaky bolestivosti dutiny břišní, žloutenka a dušnost. Bakterie jsou během infekce masívně vylučovány do prostředí močí, po prodělání infekce dokonce po dobu několika týdnů až měsíců. Pes se po prodělané infekci stává zdrojem bakterií a právě to činí z leptospirózy závažný problém.
Prevence
Díky vakcinaci se podstatně omezila četnost výskytu onemocnění a kromě tohoto zdravotního aspektu se snižuje četnost výskytu sérovarů mezi rezervoárovými zvířaty – hlodavci. Psa je možné proti leptospiróze chránit pravidelnou vakcinací, jelikož eradikace leptospir z prostředí není kvůli přemnoženým hlodavcům možná.
Doporučení
Vakcinace štěňat od stáří 8–9 týdnů. Revakcinace v intervalech 3–4 týdnů, v případě špatné nákazové situace revakcinovat opakovaně, až do stáří 14–16 týdnů. Každoroční revakcinace, pravidelně po dvanácti měsících.
.