Než vyrazíte s pejskem na dovolenou
Hlavní stránka Zajímavosti Než vyrazíte s pejskem na dovolenou
01.06.2016
Kromě nezbytného mikročipu, vakcinace proti vzteklině a pasu byste měli svému pejskovi před cestou na dovolenou, zvláště je-li Vaším cílem oblast Středozemního moře, dopřát účinný antiparazitární přípravek.
Na území Chorvatska, Španělska, Portugalska, Řecka a jiných jihoevropských států se vyskytují klíšťata přenášející velmi závažnou parazitární chorobu – babesiózu. Tato závažná infekce končí v neléčených případech smrtí.
Ze zemí středoevropského regionu vede v četnosti výskytu infikovaných klíšťat dlouhodobě Maďarsko. V posledním desetiletí se infekce rozšířila na jižní Slovensko a zdá se, že se hranice výskytu psí babesiózy posouvá stále severněji, směrem k hranicím s Českou republikou.
Dosud mezi pacienty s potvrzenou babesiózou figurují psi, kteří byli na dovolené v inkriminovaných přímořských oblastech. V blízké budoucnosti je však třeba počítat s výskytem infikovaných klíšťat a tím i možnosti infekce na „domácím“ území. V Evropě nejrozšířenější Babesia canis je řazena mezi velké babesie a dělí se na tři poddruhy: B.canis canis, B. canis vogeli a B.canis rossi. Babesia canis vogeli vyvolává infekci s mírným až středně závažným průběhem a přenáší ji klíště psí (Rhipicephalus sanguineus). Babesia canis canis způsobuje onemocnění s mnohem těžšími příznaky a jejím přenašečem je piják lužní (Dermacentor reticulatus), který se objevuje u nás na jihu Moravy, v lužních lesích oblasti Dyje.
Průběh onemocnění
Do těla hostitele, psa nebo kočky, se infekční stádia babesií dostanou se slinami klíštěte při sání krve. Červené krvinky se během dělení parazita rozpadají a z těchto zničených krvinek se uvolňují další babesie, které následně napadají další červené krvinky. Vzácností není u pacientů s babesiózou výskyt konkurentní infekce přenášené klíšťaty, jako je například ehrlichióza, hemobartonelóza nebo hepatozoonóza. Inkubační doba se pohybuje od deseti až osmadvaceti dnů. Klinické příznaky babesiózy jsou poměrně charakteristické, ale odlišují se svojí intenzitou. Pozorována je přechodná apatie, vysoká teplota, chudokrevnost, úbytek krevních destiček, žloutenka spojená s dušností, zvětšením sleziny a tmavou barvou moči následkem vylučování žlučových barviv močí. Vzácností není ani náhlý úhyn vyvolaný masivním rozpadem červených krvinek a zástavou produkce moči. Zhoršuje se srážlivost krve a na sliznicích a kůži se mohou objevovat krváceniny. Zvlášť závažný průběh má parazitóza u štěňat, možnými komplikacemi jsou neurologické symptomy, jako jsou například celotělové křeče vyvolané mozkovou ischemií. Psi se po prodělané infekci stávají přenašeči a zdrojem infekce, a to navzdory odpovídající terapii. U mnoha psů probíhá infekce subklinicky, dokonce i v průběhu parazitémie a/nebo konkurentního onemocnění. Pro tyto pacienty je nebezpečná například aplikace léků tlumících imunitní reakci.
Zásady prevence
- Pravidelně aplikujte antiparazitární přípravky, zejména v případě cestování do oblastí s potvrzeným výskytem nemocí přenášených klíšťaty. Pro tyto účely využijte účinný přípravek s obsahem permethrinu TOP SPOT ON DOG.
- Před cestou do oblastí s výskytem babesiózy a dalšími infekcemi přenášenými klíšťaty aplikujte TOP SPOT ON DOG minimálně 24 hodin před vycestováním.
- Denně kontrolujte srst a kůži psa.
- V případě klinických potíží charakteristických pro babesiózu po návratu z dovolené navštivte veterinárního lékaře, který provede odpovídající diagnostiku.