Spolu s podzimem číhají za dveřmi i sametky
Hlavní stránka Zajímavosti Spolu s podzimem číhají za dveřmi i sametky
11.09.2017
Mnohým z vás, kteří vlastníte kočku nebo psa, je pojem trombikulóza již známý. O co že se jedná? Trombikulóza, nebo také srpnová vyrážka (termín používaný spíše v humánní medicíně), je parazitární onemocnění vyskytující se na konci léta a začátku podzimu, tedy nejčastěji v srpnu a v první polovině září. Pokud vás zajímá, čím je toto onemocnění způsobeno a jak jej řešit, čtěte dále.
Původce a příznaky
Trombikulóza je běžné, sezónní, nekontagiózní (zvířata se nenakazí jedno od druhého) parazitární onemocnění, způsobené larválními stadii volně žijícího roztoče Neotrombicula autumnalis (sametka). Dospělci vypadají jako malí pavouci a žijí na rozkládajícím se přírodním materiálu. V podmínkách mírného pásu se mohou psi nebo kočky (ale stejně tak i lidé) nakazit těmito roztoči v období od konce léta do začátku podzimu při pohybu v oblasti, kde se svilušky nacházejí. Larvy dlouhé přibližně 0,25 mm vyhledávají hostitele – teplokrevné obratlovce, na něm se zhruba 2–3 dny živí a zase ho opouštějí, jakmile jsou dostatečně nasycené. V této době je můžeme snadno detekovat jako až 0,7 mm dlouhé, oranžové až červené, ovoidní, nepohyblivé tečky, které se u zvířat nejčastěji nacházejí ve shlucích na hlavě, uších (často v tzv. Henryho kapse – kožním záhybu na spodním okraji ušního boltce), končetinách, břichu, v okolí konečníku apod.
Larvy narušují kůži a způsobují svědění a u některých jedinců i hypersenzitivní reakce, které mohou být doprovázeny zarudnutím, otokem, ztrátou srsti a dalšími komplikacemi. Stupeň svědění bývá při napadení tímto roztočem od mírného až po velmi úporné. Svědění může přetrvávat i několik hodin až dnů poté, co byl tento parazit odstraněn nebo hostitele opustil.
Co s tím?
Diferenciální diagnóza pruritu (svědění) je poměrně obsáhlá, proto je vždy lepší navštívit veterinárního lékaře. Je potřeba vyloučit další parazitární, bakteriální, fungální a jiná kožní onemocnění a současně nastavit vhodnou terapii, a to zvláště tehdy, je-li toto onemocnění komplikované alergickou reakcí nebo je jeho průběh natolik závažný, že vyžaduje další léčbu.
Pro odstranění larev sametek lze použít například přípravky s obsahem permethrinu (pouze u psů, pro kočky je toxický!) nebo fipronilu, např. Fipron 2,5 mg/ml kožní sprej z portfolia společnosti Bioveta, a. s.
Prevence
Jako nejlepší prevenci lze pouze doporučit vyhýbat se v kritické období místům, kde se sametky vyskytují. Jak již bylo zmíněno v úvodu článku, tento parazit napadá i člověka; je tedy dobré mít v tomto období na paměti právě sametky, pokud se u vás nebo vašeho čtyřnohého kamaráda objeví svědivá vyrážka, zvláště pokud se pohybujete v „kritické“ oblasti.