Trápí-li vás přílišné línání
Hlavní stránka Zajímavosti Trápí-li vás přílišné línání
27.09.2016
Při línání se uvolňují chlupy z chlupového váčku. Pravidelné, sezónní línání zaznamenávají majitelé psů chovaných venku, doma chovaní psi línají v podstatě celoročně. Období intenzivnějšího línání je pro majitele často frustrující, především co se týká udržení pořádku v bytě.
Je-li ovšem tělní pokryv kvalitní, srst je lesklá, hustá, je i masivní výměna srsti považována za přirozenou a opatření dietní nebo zvýšený přísun vitamínů nemají větší význam. V případě, že je línání nadměrné, odrazí se v kvalitě srsti, na kůži se mohou objevit místa s prořídlou srstí až ložiska lysá, holá. Důvodem je buď nadměrné, rychlé vypadávání chlupů nebo stagnace a pomalý růst srsti nové. Nejčastěji zaznamenávanou příčinou však bývá silná svědivost, škrábání, pes se intenzivně líže, srst si vykusuje, škrábe se (viz svědivost). V těchto místech lze nalézt polámané chlupy, kůže je na povrchu poraněná, zarudlá. Zvýšenou ztrátu srsti způsobuje kožní onemocnění, pozorujeme pupínky, pustulky až stroupky, kůže je zesílená nebo zeslabená, mění svoji přirozenou světlou barvu. Tyto příznaky mohou znamenat probíhající zánět, který ničí chlupové váčky a uvolňuje tak chlup z váčku. Srst se podobá „kožichu prožranému moly“. Možnou příčinou zvýšeného vypadávání srsti, v případech, že kůže je hladká, světlá, bez známek poranění, mohou být hormonální, metabolické problémy, nádory nebo onemocnění imunitního systému, zvláště jedná-li se o psa středního a vyššího věku.
Důležité dotazy
V jakém věku se zvýšená ztráta srsti objevila? Objevila se brzy po narození?
Jsou popsány podobné kožní potíže v příbuzenstvu?
Je místo prvotně svědivé?
Objevují se místa špatně osrstěná rychle nebo pomalu, postupně?
Jsou tato místa stále stejná nebo se šíří a objevují se další?
Objevují se lysá místa pravidelně, symetricky nebo nahodile, po celém těle?
Je kůže zesílená nebo ztenčená?
Má pes i jiné potíže – je obézní, hubne, více pije a močí, je dušný, unavený …?
Diagnostické vyšetření
Při klinickém vyšetření lékař lokalizuje všechna ložiska se špatnou kvalitou srsti.
Jsou místa typická pro určité typy kožních nemocnění – alergie, parazitózy nebo infekce bakteriální, hormonální poruchy apod.
Důležité je vyšetření chlupu z takto postižených okrsků, provádí se tzv. trichoskopie. Zkušený dermatolog pomocí této metody určí, ve které fázi růstu se chlup nachází.
Vyšetření chlupu je doplňováno seškraby, otisky a stěry z kůže. Získané vzorky slouží k vyloučení zánětu bakteriálního původu, plísňové infekce, parazitóz.
Jsou-li výsledky těchto vyšetření negativní nebo nejednoznačná, je možno provést odběr vzorku kůže – kožní biopsii. Odběr nevyžaduje celkovou anestezii, provádí se v lokálním znecitlivění a je pro uzavření diagnózy velmi cenné.
Pokud má lékař podezření na hormonální poruchu, navrhne majiteli vyšetření krve. Ve vzorku krve je možno stanovit hormony produkované štítnou žlázou, nadledvinami, pohlavními žlázami apod., důležité jsou i další biochemické parametry.
Nejčastější příčiny línání
Pro přehlednost se nemoci způsobující masivní línání a tvorbu neosrstěných ložisek rozdělují na dvě skupiny.
V první skupině jsou onemocnění prvotně postihující chlupový váček, do druhé jsou řazena onemocnění celková, která až následně způsobují vypadávání srsti.
A)
Naháči, barevní mutantni (modrá doga, jezevčík, chow chow, whippet, ...) štěňata a mladí psi – alopecie barevných mutantů – vrozené onemocnění. Dysplazie chlupových váčků u štěňat a mladých psů s černou barvou srsti – vrozené onemocnění:
- Vrozená lysivost.
- Reakce po očkování v místě aplikace léku.
- Bakteriální zánět chlupového váčku.
- Plísňové onemocnění, kvasinková infekce.
- Demodikóza – mladí jedinci.
B)
Hormonální poruchy:
- Snížená funkce štítné žlázy.
- Nadměrná funkce nadledvin.
- Nerovnováha pohlavních hormonů.
Kožní nádory (lymfom).
Nedostatky ve výživě.
- Málo bílkovin (psi vegetariánů).
- Nedostatek vitamínu A.
- Feny po porodu (telogenní effluvium).
Jedno z možných řešení představuje Biodexin šampon.