Vnitřní parazité koní
Hlavní stránka Zajímavosti Vnitřní parazité koní
01.11.2017
V jednom z nedávných článků jsme se zabývali „odčervovacím“ programem u psů a koček. Protože problematika endoparazitóz je stejně důležitá i u koní, pojďme se tentokrát podívat, jaké jsou možnosti a správné zásady dehelmintizace koní.
Parazité zblízka
Stejně jako u malých zvířat, vyskytují se endoparazité koní, alespoň v našich podmínkách, nejčastěji v jejich gastrointestinálním traktu. Koně se jimi nakazí obvykle na pastvině, kdy přijdou do kontaktu s trusem svým i ostatních koní, nebo ve stáji. Někteří parazité na koně nalétávají (např. střeček, Habronema spp.).
Ve střední Evropě se nejčastěji setkáváme s těmito druhy endoparazitů (seřazeno od těch nejběžnějších po vzácnější 1):
- malí strongylidé (podčeleď Cyathostominae),
- škrkavka koňská (Parascaris equorum),
- tasemnice koňská (Anoplocephala perfoliata),
- velcí strongylidi (podčeleď Stronygylinae),
- roup koňský (Oxyuris equi),
- žaludeční střečci (rod Gasterophilus),
- háďátko koňské (Strongyloides westeri),
- mikrofilárie (Habronema spp., Drachsiamegastoma),
- prvoci tenkého střeva (Eimeria leucarti, Cryptosporidium spp., Giardia intestinalis),
- kokcidie (Sarcocystis neurona).
Parazité v organizmu škodí několika způsoby:
- Svou přítomností – parazité mohou způsobit zdravotní problém tím, že např. brání průchodu, utlačují okolní tkáně apod., nezřídka mohou u koní vyvolat koliku.
- Narušením sliznic a jiných tkání – někteří parazité narušují sliznici nebo stěnu orgánu a negativně tak ovlivňují i jeho funkci.
- Odnímáním živin – jak charakter těchto stvoření napovídá, parazité existují na úkor hostitele.
- Vznikem alergií.
- Záněty – migrací larev po těle může docházet k zánětům různé závažnosti.
Jak a kdy provádět ošetření proti parazitům
Ideálně by měl být prováděný monitoring celého stáda i jednotlivých koní, a to pomocí koprologického vyšetření (vyšetření trusu). Jen tak si lze udělat komplexní představu o množství a druhu parazitů, které se ve stádě vyskytují. Na základě těchto vyšetření veterinární lékař stanoví, zda, čím a jak často je potřeba koním aplikovat antiparazitární přípravky. Plošné „odčerovování“ koní na jaře a na podzim (tedy před vyhnáním na pastvu a na konci pastevního období), příp. v jiných intervalech, se střídáním účinných látek nelze příliš doporučit, vzhledem ke snadnému vzniku a rozvoji rezistencí parazitů na tyto látky a faktu, že nové účinné látky se hledají a vyvíjí velmi pomalu.
V souvislosti s antiparazitárním programem u koní lze tedy jen doporučit zodpovědný přístup. Poraďte se se svým veterinárním lékařem, jak nejlépe postupovat a možná budete překvapeni, že „odčervení“ vašeho koně třeba ani nebude nutné.
Co můžete udělat sami
Jako všude i zde platí, že prevence je lepší než řešit následky. Pro snížení výskytu parazitů a jejich vývojových stadií je vhodné pravidelně a často sbírat trus (nebo ho na velkých pastvinách za horkých dnů rozmetat nebo pastvinu povláčet), střídat plochy, na kterých se koně pohybují a stejně tak i místa, kde se koně shromažďují (napajedla, u zdroje krmení apod.).
Společnost Bioveta, a. s., má ve svém sortimentu škálu antiparazitárních přípravků pro koně s různými účinnými látkami, ptejte se po nich u vašeho veterinárního lékaře.